Kwiecień – bluszcz & gerbera

Kwiaty miesiąca kwietnia – bluszcz & gerbera

bluszcz_pospolity_uprawa2

B L U S Z C Z   P O S P O L I TY

Hedera Helix

 Należy do rodziny roślin araliowatych. Jest to pnącze, które może „wspinać się” dzięki korzeniom przybyszowym wytwarzanych na pędach lub płożyć jeśli nie wyposażymy go w dodatkowe podpory. Roślina zimozielona, wieloletnia osiąga wysokość nawet do 30m. Liście ciemnozielone, od spodu jaśniejsze, w zimnych okresach może przybierać kolor czerwony.
Bluszcz pospolity ma ok 400 odmian uprawianych jako rośliny ozdobne – o różnych kształtach liści i zróżnicowanym ubarwieniu, istnieją także gatunki karłowate służące jako ozdoba wnętrz.

Gatunek podstawowy (hedera helix) nie jest uprawiany w warunkach domowych z powodu silnego wzrostu i mocnych czepnych korzeni. Bluszcze rosnące w warunkach naturalnych (odmiany kwitnące) znajdują się pod ochroną.

Gleba najlepiej przyswajana przez bluszcze to gleba próchnicza, lekko wilgotna. Bluszcz znosi miejsca cieniste, w zimie może przymarzać, jednak okryty warstwą śniegu dobrze zimuje, przymarznięty stosunkowo łatwo odbija.

Najlepiej wyglądają bluszcze o naturalnym pokroju, jednak można je formować, obcinając stare pędy u nasady pobudzamy bluszcz do wypuszczania nowych. Istotna zasada przydatna do pielęgnacji bluszczy doniczkowych – im bardziej zielony bluszcz – tym więcej cienia powinniśmy mu zapewnić, im bardziej pstrokaty – tym więcej słońca, pamiętając, że nie lubi on mimo wszystko stanowisk w bezpośrednim słońcu.

Bluszcz jest rośliną trującą – o innych trujących gatunkach będziecie mogli przeczytać w kolejnym poście.

Bluszcz ma też jednak działania pozytywne: doskonale filtruje powietrze (rozkład aldehydów mrówkowych), rozbudza optymizm, ciekawość i kreatywność.

hedera-hibernica-bluszcz_165772 Hedera-helix-Spetchley hedera-helix-glacier-blu_165706 Bluszcz-pospolity--Goldheart- chicago

Kilka odmian bluszczu pospolitego:

„Glacier” – srebrno-zielony, cecha charakterystyczna to białe brzegi
„Goldheart” – drobne żółto zielone listki, dobrze znosi niskie temperatury
„Hibernica” – źle znosi niskie temperatury, cechy charakterystyczne to szybki wzrost i ciemno zielone listki
„Minor Marmorata” – dobrze znosi mrozy, listki ma drobne, młode są biało zielone, starsze przebarwiają się na zielono
„Sagittifolia Variegata” – zielone, z żółtawymi odbarwieniami
„Spetchley” – miniatura max do 30cm. drobne, ciemnozielone listki
„Woerneri” – charakteryzuje go szybki wzrost, listki ciemnozielone

Przykładowe inspiracje bluszczowych aranżacji w domowym zaciszu:

Houseplant-of-the-Month-Ivy-Flowerona-3 Houseplant-of-the-Month-Ivy-Flowerona-4 Houseplant-of-the-Month-Ivy-Flowerona-2 04.hedera.2

G E R B E R A

Kwiatem ciętym miesiąca kwietnia jest gerbera.

  gerbera

Kilka ciekawostek na początek:

  •  każdego roku na rynku pojawia się ok 600 nowych odmian gerbery
  •  gerbery pochodzą z południowej Afryki, Azji, południowej Ameryki oraz Tasmanii.
  •  roczna produkcja gerber w Holandii  to ok 900 mln(!)
  • trwałość gerber to nawet 2 tygodnie

gerberaGerbery występują w całej gamie kolorystycznej. Mnogość odmian i kolorów można zobaczyć pod linkiem. Jaskrawe kolory i całoroczna dostępność powoduje, że gerbera jest towarem bardzo często dostępnym w kwiaciarniach, a zimą pozwala nam poczuć odrobinę lata. Osobiście uważam, że jej potencjał nie jest do końca wykorzystany. Często kompozycje tworzone w kwiaciarniach odbiegają od oryginalności kompozycji, które możemy podziwiać w galerii poniżej. 

ZAINSPIRUJ SIĘ

kompozycje w naczyniach, bukiety i inne aranżacje w galerii poniżej

 Jak sprawdzić czy gerbera jest świeża?

Każda gerbera ma zielony lub czarny środek otoczony pierścieniami pręcików.

Jeśli pierścieni jest więcej niż 4 oznacza, że kwiat nie jest już pierwszej świeżości.

MINI & STANDARD

mini gerbera ma średnicę poniżej 10 cm, standardowa ok 11-13 cm

ŚLUBNE INSPIRACJE – GERBERA W ROLI GŁÓWNEJ

http://www.gardeningknowhow.com/houseplants/ivy/indoor-ivy-care.htm, http://www.swiatkwiatow.pl/bluszcz-pospolity-hedera-helix-id23.html, http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/bluszcz-pospolity–uprawa-pielegnacja-i-rozmnazanie-id1331.html, http://rosliny.urzadzamy.pl/baza-roslin/pnacza/bluszcz-pospolity,4_572/, http://poradnikogrodniczy.pl/bluszcz-doniczkowy-pielegnacja-rodzaje-choroby.php, https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/07/05/paprotki-i-inne/, flowercouncil holland, http://www.colouredbygerbera.nl/info.php

Dodaj komentarz