Czerwiec – Lilia & skrzydłokwiat

Lilia

  Lilia hodowana jest w krajach azjatyckich, europejskich a nawet w Stanach Zjednoczonych. Znajdziecie ją praktycznie na całym świecie. Bogactwo kolorów, kształtów i rozmiarów… piękny zapach to jej cechy charakterystyczne.

Nie będziemy wchodzić w specyfikę gatunków, przedstawimy tylko podział na lilie orientalne i azjatyckie co nie wyczerpuje oczywiście gamy odmian, ale na pewno prezentuje ich bogactwo.

Lilia występuje w odmianach jednobarwnych, dwubarwnych, nakrapianych, we wszystkich kolorach tęczy z wyjątkiem niebieskiego.

lilia_azjatycka  lilia

Jest to kwiat, który idealnie komponują się z innymi gatunkami w bukietach, ozdobach stołu czy Kościoła, ale wyglądają także pięknie saute.

Zapach lilii jest piękny, ale niektórym może kojarzyć się z cmentarzem, dlatego wykorzystując lilie w kompozycjach, pamiętajmy by wybierać gatunki bezwonne.

Aby przedłużyć ich trwałość i nie dopuścić do zabrudzenia kielichów kwiatowych, pamiętajmy o usunięciu pręcików 
i jak zwykle o przycinaniu łodyg i wymienianiu wody w wazonie.

 Skrzydłokwiat łac. Spathiphyllum

skrzydlokwiat_760489 skrzydlokwiat_761504

O tym gatunku pisaliśmy już dla was w artykułach na temat wpływu kwiatów na nasze zdrowie: tu i tu

Skrzydłokwiat to jeden z tych gatunków, który natlenia powietrze, oczyszcza nasze otoczenie z toksyn i pochłania promieniowanie elektromagnetyczne emitowane np przez komputery czy telewizory.

Jedyny element negatywny to zawartość substancji, które po spożyciu mogą działać drażniąco na nasz układ pokarmowy lub oddechowy.

Skrzydłokwiat może kwitnąć nawet 2-3 miesiące jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki bytowania. Po przekwitnięciu należy przyciąć łodygę tuż przy podstawie.

Jak dbać o skrzydłokwiat?

  • stanowisko pół cieniste
  • podlewanie 2-3 razy w tygodniu, zimą raz w tygodniu
  • ziemia półprzepuszczalna (uniwersalna z drenażem również zda egzamin)
  • zraszaj liście i przecieraj je z kurzu.

Problemy?

  • Więdnące/ zwisające liście – oznaczają, że prawdopodobnie kwiat ma zbyt małą wilgotność – należy zwiększyć częstotliwość podlewania lub wsadzić kwiat na jakiś czas do miski z wodą, aby gleba naciągnęła wodę.
  • Skrzydłokwiat nie kwitnie – prawdopodobnie wymaga przesadzenia, nawożenia lub zmiany warunków otoczenia/ wilgotności.
  • Blade lub żółte liście – zbyt nasłonecznione stanowisko

http://www.funnyhowflowersdothat.co.uk/lily, http://www.katruk.pol-agro.pl/, http://slub.wieszjak.polki.pl/florystyka-slubna/326119,Lilie-na-slub.html, http://tipy.interia.pl/artykul_10227,jak-dbac-o-skrzydlokwiat.html, http://www.wymarzonyogrod.pl/galeria/skrzydlokwiat-w-ciekawych-aranzacjach-zdjecia,2809/2365/9367/, www.flowercouncil.co.uk

Dodaj komentarz