Luty – Róża & Prymula

Dziś zaczniemy sobie króciutko od kwiatka doniczkowego, a na luty przygotowaliśmy dla was kilka słów na temat prymuli i róży ciętej.

prymulka2Prymula inaczej pierwiosnek

Każdy z was na pewno doskonale go zna, wdzięczny drobny kwiat doniczkowy, który wniesie mały powiew wiosny do każdego wnętrza. Kwiat dostępny jest w wielu kolorach, w odmianach jedno i dwubarwnych.

 

Jakie wybrać i jak o nie zadbać?

prymulka5Przy zakupie uważajcie na ślady pleśni, wybierajcie kwiaty rozwinięte, w domu trzymajcie w miejscach chłodniejszych pół-cienistych, nie w bezpośrednim słońcu – dzięki temu przetrwają dłużej. Prymulki nie lubią zbyt dużej ilości wody, ale nie lubią też przesuszania. Kwiatki które przekwitły należy obrywać. Stosować nawóz do roślin kwitnących doniczkowych raz na dwa tygodnie.

Cudnie wyglądają pojedynczo, w kolorowych doniczkach, lub w zestawieniach wielokolorowych na przykład w wiklinowych koszyczkach… Wiosno przybywaj!

Róża – królowa kwiatów

Róża – chyba najpopularniejszy kwiat, nazywana często królową kwiatów, czerwona symbolizuje miłość, jednak symbolika i znaczenie poszczególnych kolorów… to kolejny obszerny temat, który przybliżymy w osobnym poście jeszcze w lutym.

W zależności od odmiany mogą posiadać delikatny lub intensywny różany zapach, występuje w wielu kolorach i odcieniach, począwszy od bieli aż po czerń, istnieją też gatunki sztucznie barwione jak np niebieskie, zielone, a nawet tęczowe.

zielona-krople-roza-deszczu rainbow02 roza_pnaca_niebieska_indigolette04

Dostępne są przez cały rok, jednak często nie z polskich hodowli, docierają do nas nawet z takich krajów jak Ekwador czy Kenia. Jednak najpopularniejsze są te pochodzące z Holandii.

Czerwoną różę proszę!

…no super… tylko którą?… poniżej przedstawiam tylko po kilka wybranych gatunków róż w różnej kolorystyce… kiedy zamawiamy bukiet ślubny, lub kompozycje w określonej kolorystyce, a nie podamy dokładnej odmiany kwiata, miejmy na uwadze, że czerwień czerwieni nierówna, gatunki różnią się od siebie odcieniami, wielkością pąka, kształtem płatków…

 róża róża red naomi róża el_toro róża endless_loveróża red ribbon

Różowa róża

róża sweet_avalanche róża róża

Biała/kremowa róża

róża talea roza white-naomi-184 róża creme_avalanch roza athena

I jeszcze jedno – pamiętajcie, że kupując różę tak naprawdę płacicie za jej długość, więc jeśli chcecie mały bukiecik z kilku róż, lepiej nie wybierać tych 80 centymetrowych, bo kasę wyrzucicie do śmietnika.

Róża w wazonie? …jak wydłużyć jej życie:

  • Podcinać pod kątem 45 stopni – nożykiem, aby nie zmiażdżyć łodygi.
  • Usuwać nowe pędy dzięki temu substancje odżywcze nie będą się marnować.
  • Zaparzanie łodyg – wstawiamy końcówki łodyg (wystarczy zamoczyć nacięcie) na ok 10 sek, do momentu, aż pęcherzyki powietrza przestaną się wydobywać z łodygi. Pozwoli to łatwiej przewodzić niezbędne substancje
  • Oczywiście znów przypominamy o codziennej wymianie wody i podcinaniu
  • Odradzam zamaczanie całych róż w wodzie w razie zwiędnięcia… może odratują się na chwilę, ale zaraz na załamaniach płatki zaczną się brzydko odbarwiać, róża nie będzie już niestety cieszyć oka, mimo że na jakiś czas powstanie.

Jak rozpoznać czy róża w kwiaciarni jest świeża?

Najlepszym wyznacznikiem są jędrne łebki, i zdrowo wyglądające liście. W zależności od gatunku łebki mogą być twarde lub miękkie. W większości przypadków lepiej kupić różę o bardziej zwiniętym pąku, będziemy mogli cieszyć się jego rozkwitaniem w domowym zaciszu.

 

Źródła: http://www.wymarzonyogrod.pl, http://www.swiatkwiatow.pl, http://www.zaradni.pl, http://retail.flowercouncil.org

Dodaj komentarz