Marzec – pelargonia, goździk & jaskier

Jaskier, pelargonia i goździk – kwiatowe inspiracje na marzec

jaskier czerwony-gozdzik-1 pelargonia

W tym miesiącu mamy dla was dwa kwiaty cięte i jeden doniczkowy jako marcowe inspiracje. W rolach głównych jaskier, goździk oraz pelargonia. Jako pierwszy na tapetę wpada jaskier.

Jaskier – ranunculus

jaskierIch nazwa wywodzi się od łacińskiego „rana” czyli… żaba co prawdopodobnie nawiązuje do tego, że kwiaty te lubią wilgotne podłoża. Delikatna i elegancka struktura sprawiła, że jaskier stał się modnym elementem ślubnych aranżacji. Występuje w wielu kolorach od czerwieni przez pomarańcz, żółty, po biel, jak również w wielu odcieniach różu. Pochodzi z Azji.

Jaskier to bardzo delikatny kwiat, wymagający specjalnego traktowania. Jeśli trzymamy bukiet jaskrów w wazonie, powinien być on dość wysoki, aby delikatne łodygi nie złamały się pod naporem ciężkich główek kwiatów. Dodatkowe tipy o ich pielęgnacji:

  1. Należy usuwać liście u dołu łodyg, tak aby nie były one w wodzie.
  2. Wody w wazonie nie powinno być za dużo – wystarczy ok 10 cm, pamiętajcie by codziennie ją wymieniać a przy tym wymyć wazon z zanieczyszczeń
  3. Podcinamy łodygę o ok 2-3 cm, ukośnie, tak aby kwiat mógł lepiej czerpać wodę, najlepiej nożykiem, tak aby nie zgnieść łodygi.
  4. Pamiętajcie by wazonu nie trzymać w bezpośrednim słońcu ani blisko grzejnika czy owoców.
  5. Aby użyć ich w bukiecie i jednocześnie mieć nad nimi dobra kontrolę, najlepiej je zadrutować, choć naturalny skręt łodyg też pięknie prezentuje się w bukietach.

 Goździk – carnation…

Red-Carnation-Flowers - CopyPrzez wielu w Polsce znienawidzony kwiat, kojarzący się z rajstopami, dniem 8 marca, komuną i świętami państwowymi. Aktualnie wraca jednak do łask. Istnieją wiele gatunków goździka. W kwiaciarniach najczęściej znajdziecie goździki gałązkowe i standardowe z jednym pąkiem. Możecie mieć także do czynienia z goździkiem ogrodowym – np goździk pierzasty lub brodaty.

Goździki importowane są z takich krajów jak Ekwador, Kenia, Włochy czy Turcja. Mogą być w transporcie nawet kilka miesięcy. Goździki przeważnie przewożone są na sucho, ale mogą być też transportowane na mokro. Ulepszenie metody przechowywania kwiatów na sucho pozwoliła osiągnąć czas nawet do 5 miesięcy. Czas ten zależny jest od wielu czynników takich jak moment ścięcia (pąki powinny być zamknięte, lub w fazie krzyżykowej), temperatura, czas od ścięcia do momentu umieszczenia w chłodni powinien być jak najkrótszy, jednak należy pamiętać, aby wyrównać temperatury, gdyż niedopilnowanie tego może w późniejszym czasie skutkować wystąpieniem szarej pleśni.

Gałązka goździka posiada tak zwane kolanka. Najlepiej przycinać kwiat właśnie delikatnie nad nimi, wtedy lepiej czerpie on wodę. Bardzo ceniona jest trwałość goździków, jest ona jednak zależna od momentu ścięcia kwiata. Zbyt mocno zwinięte pąki mogą się nie rozwinąć. Najbardziej trwałe będą goździki ścięte rano i natychmiast wstawione do wody.

Nie powinniśmy łączyć goździka w bukietach z pachnącym groszkiem czy narcyzem – szkodzą one goździkom i skracają ich życie.

 Pelargonia – regal

pelargoniaRóż, czerwień i specyficzny zapach to pierwsze skojarzenia jakie przychodzą mi do głowy gdy myślę o pelargonii. Jednak kwiatem doniczkowym miesiąca marca zostaje pelargonia angielska – inaczej wielokwiatowa.

Idealna na tarasy i balkonowe skrzynki… choć trochę trudniejsza do uprawy niż te popularne wszystkich znane pelargonie rabatowe. Kwitną od kwietnia do lipca, a nowoczesne odmiany nawet do października. W przeciwieństwie do innych pelargonii gatunek „regal” lepiej kwitnie w drugim roku uprawy, kiedy porządnie się ukorzeni i zadomowi. Lubią stanowiska słoneczne i pół cieniste. Mają duże kwiaty w szerokiej gamie kolorystycznej. Należy chronić je przed opadami deszczu gdyż skleja on płatki kwiatów. Nie wolno dopuszczać do zalania korzeni ani ich przesuszenia. Lubią słońce, najlepiej czują się od strony południowej, nie zapominajmy też o nawożeniu – raz na 2 tygodnie.

Źródła:

http://www.vernonplants.com, http://www.e-ogrody.pl/, http://www.geraniumsonline.com, http://egzoland.pl, http://www.portalflorystyczny.pl, http://blog.bloomsbythebox.com, http://www.picpicx.com, www.flickr.pl, http://widehdwalls.com,http://www.newcoventgardenmarket.com, http://www.theflowerexpert.com, http://www.e-trucker.eu

Dodaj komentarz