Maj – hibiskus & piwonia

Hibiskus & piwonia

piwoniaW tym miesiącu troszkę się spóźniamy z prezentacją… przedstawiamy kwiaty na miesiąc maj, mając nadzieję że będą one dla was nową, miłą inspiracją – kwiat doniczkowy/tarasowy – hibiskus, kwiat cięty, choć również uprawiany w ogrodach- piwonia.

Hibiskus

Kwiat o dużych, nawet 15-centymetrowych czerwonych, żółtych, białych lub różowych kielichach. inaczej nazywany różą chińską lub ketmia syryjską.

Uprawiane są ze względu na swoje wartości ozdobne, lecznicze jak również np. do produkcji papieru. Kwiat Hibiskusa jest narodowym kwiatem Korei Północnej, inny gatunek symbolem Malezji, a jeszcze inny znalazł się w godle stanu Hawaje.

W Polsce rosną na zewnątrz i w pomieszczeniach, mogą źle znosić przymrozki – na zimę powinny być okrywane, bądź chowane do cieplejszych wnętrz o temperaturze ok 18-21 stopni, latem nie więcej niż 27 stopni. Można je formować przycinając w okresie marzec-kwiecień. Lubią stanowiska słoneczne, nie lubią  tzw „mokrych korzeni”. Mogą być uprawiane w formie krzewiastej lub drzewiastej. Są popularne ze względu na długi okres kwitnienia i efektowne, duże kwiaty. Dzięki krzyżowaniu odmian można dostać kwiaty pełne lub półpełne, a niektóre w zależności od temperatury i pory dnia mogą zmieniać kolor.

Peonia – Piwonia

Piękny kwiat o dużych główkach, rośnie w ogrodach – w tym samym miejscu kwitnie nawet 10-15 lat w maju i czerwcu. W uprawie ogrodowej ważne jest zapewnienie ciepłego, dobrze nasłonecznionego miejsca, bezwietrznego,  o glebie próchniczej lekko kwaśnej (ph 5-6).

W ostatnich latach piwonia bardzo często stosowana jest w bukietach ślubnych. Zdobyła popularność poprzez swoją delikatność, szeroką gamę kolorystyczną (od bieli przez odcienie różu po fiolety i bordo) oraz piękny zapach. Ich główki w zależności od momentu rozkwitu, w którym się znajdują, mogą wyglądać zupełnie inaczej- od zwiniętych w kulki do bardzo rozłożystych form.

Różne gatunki mają tez różną budowę kwiatu – wyróżniamy: peonie pełne, półpełne, anemonowe, japońskie i pojedyncze.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ketmia, http://ogrod-amat.strefa.pl/hibiskus_ketmia_syryjska.php, http://www.dom.pl/rosliny-egzotyczne-uprawa-hibiskusa-w-doniczce.html, http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113408,3231582.html, http://budujesz.info/artykul/piwonia-peonia-odmiany-uprawa-pielegnacja-i-rozmnazanie,692.html, https://www.tumblr.com/search/and%20peonies, http://fineartamerica.com/featured/beautiful-pink-peony-albert-crousse-paeonia-lactifora-albert-cro-marianne-campolongo.html, http://www.futuregardens.pl/japonska-piwonia-drzewiasta-nowosc.html

Dodaj komentarz