Styczeń – Tulipan & Juka

Dni kwiatów w kalendarzu – to standard (na razie) za graniczą, jednak jeszcze rzadkość we florystyce polskiej. Od dziś zaczynamy serię wpisów o kwiatach miesiąca- tulipan i juka na start. Na koniec każdego miesiąca będziemy dzielić się z wami informacjami na temat wybranych kwiatów ciętych i doniczkowych.

W styczniu niestety mała obsuwa, ale nadrabiamy. Mamy nadzieję, że tematy okażą się być dla was inspiracją, uzupełnieniem wiedzy na temat mnogości gatunków i pielęgnacji kwiatów.

No to zaczynamy!

TULIPANtulp_2015_117 stycznia to narodowy dzień tulipanów w Holandii, w tym dniu oficjalnie rozpoczyna się „tulipanowy sezon”.

Białe, żółte, czerwone, różowe, fioletowe, pomarańczowe a nawet czarne…

do wyboru do koloru, o różnych kształtach płatków, nawet tak wymyślne jak tulipany papuzie lub liliowe.

Najczęściej kwitną już od marca do maja, jednak można spotkać również gatunki które kwitną nawet w grudniu… troszkę wiosny w zimie możecie zafundować sobie w domu dzięki metodzie pędzenia tulipanów. Osobiście jeszcze jej nie wypróbowałam, jest przy tym trochę pracy, ale myślę że warto, a jaka frajda kiedy w końcu ujrzy się własnoręcznie wyhodowany kolorowy pąk.

Różnorodność gatunków jest przeogromna*, postanowiłam wybrać tylko kilka oryginalnych odmian.

large_tulipan-exotic-parrots papuzi parrot tulipan-papuzi-rai-5-szt_0_b

Jako Pierwsze – tulipany papuzie – nazwa nawiązująca do papuzich piór, kwiaty są nieregularne, pomarszczone, często wielobarwne.

ds queen of the night queen

Tego tulipana zdecydowałam się wyróżnić ze względu na jego piękny kolor – Queen of the Night– niewiele jest kwiatów o tak ciemnej intensywnej barwie. Czarno-bordowe kwiaty…. co byście powiedzieli na ślub w takiej odsłonie? Oryginalnie!… a z domieszką bieli, czerwieni lub fioletów… MAGIA! Panna młoda z takim bukietem na pewno byłaby zapamiętana jako Queen of the night 😉

Flower-Tulip-Acuminata-2 David McCrae-tulip-acuminata Tulipa acuminata

Acuminata – to jest tulipan?! Yhmmm… też byłam w szoku – jedna z najstarszych hybryd. Ten tulipan ma spiczaste długie płatki w kolorze czerwonym, u podstawy żółte, Jeśli chcielibyście uprawiać je w swoich ogródkach, nie są polecane dla początkujących, jako że są dość trudne we współpracy. Lubi suche i słoneczne stanowiska, osiąga wysokość nawet do 50cm.

pol_pl_Tulipan-Burgundy-liliokształtny tulipany liliokształtne tulipan liliokształtny2

Tulipany lilio-kształtne to bardzo eleganckie, delikatne i smukłe tulipany. U dołu pękate, płatki zwężają się i rozchylają w górnej części kwiatu – Mają moc.

 TULIPA-KINGSTON-10365_crispa tulipan_crispion_love_tulipa_crispa01 tulipan_mon_amour_tulipa_crispa02 tulipan-crispa-lambada-

Tulipany Crispa – postrzępione końcówki płatków, feria barw.

 pełne pozne2 pełne pozne FD10797WH

Zupełnie odmienne są natomiast tulipany peoniowe – wysokie i pełne, jak nazwa wskazuje, podobne do kwiatu peoni.

 pol_pm_Tulipan-Tulipa-Ice-Cream-1-szt--3652_1 rembrandta2
Na koniec – Ice Cream – najbardziej oryginalne w mojej opinii – jadłabym 😛 wyglądają jak owocowe lody z bitą śmietaną, lato przybywaj!

Tulipanowe ciekawostki

 1. Tulipany rosną w wazonie -pewnie niektórzy z was zauważyli to zjawisko…. tulipany reagują na zmiany temperatur w otoczeniu – powyżej 15°C otwierają swoje kielichy, poniżej ok 13° C zamykają się, takie otwieranie i zamykanie kielicha również powoduje przyrost kwiatu.
 2. Odmiany często nazywane są imionami sławnych osobistości… tak tak, między innymi Maria Kaczyńska, a nawet Aleksander Kwaśniewski mają swoje imienne odmiany, ale także Elvis Preslej, Chopin, Vivaldi, Gagarin,Hilary Clinton, Fortuyn mogą się poszczycić własnymi gatunkami.
 3. Tulipany pachną? Ponoć mają tak subtelny zapach, że praktycznie nie jest on wyczuwalny… niektórzy twierdzą, że tulipany pachną… „zielenią”, a jeszcze inni, że różowe pachną najpiękniej. Podobno też, jeśli już uda nam się znaleźć pachnącą odmianę, wyczuwalny jest zapach frezji lub konwalii… a jakie wy macie doświadczenia jeśli chodzi o zapach tulipanów? Ja na wiosnę na pewno sprawdzę to osobiście!

Tulipany w wazonie

Tulipany, jeśli będziemy się nimi dobrze opiekować powinny przetrwać od 5 do 12 dni!

 • Podcinaj pod kątem codziennie o ok 2 cm (nożykiem!, nie nożyczkami aby nie zmiażdżyć łodyg) Tulipanom można też nakłuć szpilką łodygę- tym sposobem odblokowuje się kanaliki i łatwiej będzie pobierał wodę
 • Woda z kranu o temperaturze pokojowej będzie odpowiednia – codziennie ją wymieniaj
 • Wazon powinien być w miarę wysoki i szeroki, tak aby kwiaty nie były ściśnięte – tulipany „piją” dużo wody i jak wcześniej wspominaliśmy rosną
 • Powinny być ustawione w chłodnym miejscu, nie powinny być w bezpośrednim słońcu ani w pobliżu owoców, nie w przeciągu.
 • Jeśli któryś tulipan przekwitnie – wyrzućcie go, inaczej spowoduje, że pozostałe kwiaty będą żyły krócej

Więcej o tym jak dbać o konkretne gatunki kwiatów ciętych już wkrótce w osobnym poście.

JUKA

3975duza_juka_w_donicy Stijl: "Color tone - warm" 3977juka,_jukka,_yucca

Juka – a może jukka … albo Yukka … tymczasem polska nazwa to krępla, kwiat który znajdziemy w prawie każdym polskim mieszkaniu, łatwy w pielęgnacji, nie wymagający, dostępny w wielu rozmiarach.

Juka należy do rodziny agawowatych (agaveaceae). Najpopularniejsze domowe odmiany to:

 • juka gwatemalska (Yucca guatemalensis/ elephantipes).
 • juka aloesowa (Yucca aloifolia)
 • juka wyniosła/mydlana (Yucca elata)

 Najlepiej jej na stanowiskach jasnych nasłonecznionych, latem może nawet być trzymana na wolnym powietrzu, a niektóre gatunki przetrwają nawet w mrozie. Woda do podlewania powinna być odstana, juka nie wymaga dużej ilości wody, a zimą należy ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum. Nawozić najlepiej wraz z podlewaniem między kwietniem a sierpniem raz w tygodniu. Powinno się ją przesadzać co 2-3 lata. Liście przecierać suchą miękką ściereczką aby ułatwić roślinie oddychanie.

Juka w domowych warunkach raczej nie zakwitnie, potrzebuje bardzo wysokich temperatur.

Przy zakupie warto wybrać tę, która ma nieuszkodzony i twardy pień oraz ładne, dorodne zielone liście.

 A w kolejnym poście róża i prymula

*Lista gatunków tulipanów: pojedyncze wczesne, pełne wczesne, mieszańce Darwina, Crispa, triumph, Viridiflora, liliokształtne, pojedyncze, Rembrandta, papuzie, pełne późne, Kaufmana,Fosteriana, Greiga.

​Źródła: http://www.blumenbuero.de, http://www.tulipany.net, http://www.swiatkwiatow.pl, http://tulipan-kwiat.blogspot.com, http://www.ny.pl, http://www.zielonyogrodek.pl, http://www.e-ogrody.pl, http://www.tipy.pl.

Dodaj komentarz