Wrzesień – chryzantema i rośliny mięsożerne

Rośliny mięsożerne

rośliny mięsożerne

Rośliny mięsożerne cieszą się coraz większą popularnością w uprawach domowych. Pomimo swej delikatnej, roślinnej natury odżywiają się owadami, skorupiakami, mięczakami. W celu zwabienia swej ofiary rośliny wykształciły różnorodne systemy chwytne i trawienne m.in miodniki poza kwiatowe, krople na liściach czy słodki, lepki śluz. Wabią zwierzęta zapachem, nektarem lub intensywną, atrakcyjną barwą.

Rosiczka okrągłolistna

Jest najpopularniejszym z gatunków rosiczek występujących w Polsce. Rośnie na torfowiskach w towarzystwie żurawiny, borówki. Podobnie jak i one rosiczka ma właściwości lecznicze.

Rosiczki to bardzo ciekawe rośliny owadożerne. Ich soczyście zielone liście pokryte są maleńkimi czerwonymi włoskami. Na końcu każdego włoska znajduję się kropelka lepkiej, słodkiej cieczy, która umożliwia roślinie chwytanie owadów. Z daleka roślina wygląda jak pokryta rosą, stąd wzięła się jej nazwa.

Dzbanecznik

Cecha charakterystyczna to zmodyfikowany liść, który wyglądem przypomina dzbanek. Śliski kołnierz dzbanka wabi zwierzynę, która wpada do dzbanka. Jego wnętrze wypełnione jest sokiem trawiennym, który rozkłada ofiarę i uwalnia związki odżywcze. 

Muchołówka

Zmodyfikowane liście tej rośliny potocznie zwane liść pułapka wyposażone są we włoski, które pod wpływem bodźca powodują zamknięcie liścia i uwięzienie ofiary w jego wnętrzu. Do ataku liść potrzebuje 0,2 sekundy 


Najszybsza roślina? otwiera swą pułapkę z prędkością 1/160 sekundy – pływacz

UWAGA! Wszystkie rośliny mięsożerne są pod ścisłą ochroną. nie są niebezpieczne dla ludzi, choć niektóre zawierają substancje aktywne. Uprawa nie jest łatwa, jednak przy zastosowaniu się do kilku prostych zasad, bez problemu można sobie z nimi poradzić. W zależności od gatunku wymagania roślin różnią się od siebie lecz mają też elementy wspólne takie jak: duża wilgotność gleby i powietrza, stanowisko jasne, ale nie słoneczne, podlewanie miękką wodą, gleba o odczynie kwaśnym pH od 3 do 5.

Chryzantema

Jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Wielu z nas kojarzą się ze świętem zmarłych lub z uprawą ogrodową, jednak coraz częściej doceniane są jako kwiat cięty wręczane również na inne okazje. Odpowiednio skomponowane z innymi kwiatami pięknie sprawdzają się w bukietach mieszanych. Na korzyść gatunku przemawia ogromna paleta barw oraz długi okres kwitnienia.

Na świecie chryzantemy mają zupełnie inne znaczenie. W Japonii są symbolem długiego życia i szczęścia

Na stronie justchrys można znaleźć całą listę dostępnych gatunków oraz zestaw inspiracji z chryzantemą w roli głównej.

http://www.henrykkoscielny.pl/podglad.php5?id_fot=1268, http://www.drosera.pl/rosiczka-okraglolistna-p-102.html, http://rme.cbr.net.pl/ekologia-i-rodowisko-/809-2015-04-27-18-14-56.html, http://www.wymarzonyogrod.pl/rosliny-doniczkowe/rosliny-doniczkowe/rosliny-doniczkowe-najpopularniejsze-rosliny-owadozerne-do-uprawy-w-domu,65_2768.html, http://poradnikogrodniczy.pl/chryzantemy.php

Dodaj komentarz