Kwiatowe dziwactwa czyli natura w roli głównej

Natura w geometrycznej harmonii

Romanesco2 natura

Dziś po raz drugi chcielibyśmy podzielić się z wami kilkoma przykładami roślin, które wyglądają trochę jak z innego świata, a jednak zostały stworzone przez naturę.

Jakiś czas temu pokazywaliśmy wam rośliny podobne do zwierząt i innych stworzeń. Dziś natura w wydaniu bardziej geometrycznym. Widzieliście takie cuda? Aż ciężko uwierzyć, że człowiek nie maczał w tym palców. 

Każdy listek, gałąź, płatek kwiatka ma swoje zaplanowane miejsce. Każde, precyzyjnie określone zgodnie z „prawami przyrody” i wyznaczonymi wzorcami. Wzór ten, znany wszystkim matematykom, to ciąg fibonacciego, który również, a może przede wszystkim, w naturze można obserwować…. wyzwaniem jest znalezienie rośliny ,w której schemat ten nie ma swojego odwzorowania.

http://www.freepik.es/foto-gratis/amazon-nenufar_40182.htm, http://auu.ge/?p=1389, http://www.redfunnel.co.uk/my-isle-of-wight/features/ventnor-botanic-gardens-2/ http://www.nacozinhabrasil.com/2012/01/crema-catalana.html, http://www.amusingplanet.com/2015/04/the-geometry-of-plants.html

Dodaj komentarz